Tuesday, July 31, 2012

Waziri Mkuu wa Eithiopia Meles Zenawi Afariki?


PM Meles Zenawi
 UPDATE 8/1/12:  His death has not been confirmed:

Kutoka:
http://www.durame.com/2012/07/esat-meles-zenawi-has-died-at-age-of-57.html
ESAT: Dictator Meles Zenawi has died at the age of 57

July 31, 2012 — Prime Minsiter Meles Zenawi passed away from an unspecified aliment in a Brussels' hospital, according to Ethiopian Satellite Radio and Television (ESAT) in its nightly raido broadcast.

Citing the International Crisis Group and western diplomatic sources for its claims, the Amsterdam-based news agency said the 57-year-old dictator's death is being covered up by the regime to buy time for a successor.

Meles has not been publicly seen in 40 days, fueling speculations that his health has deteriorated. During his absence, he has missed key events, including the two-day AU Summit held in Addis Ababa and a number of state visits.

Last week, unnamed European diplomats told the AFP and the Telegraph news agencies that Meles was in 'critical' condition and may not survive his aliment.

The other day, veteran fighter and Tigrayan Peoples Liberation Front founder, Sehbat Nega, said Meles is still in a European hospital but is not sure to which country. This new uncertain claim comes two weeks after he said Meles would return within a few days.

Sources say a select few of TPLF bigwigs are in the know of Meles deteroriting health status. Even senior officials within the TPLF party are being kept in the dark to prevent a power struggle from within.

Talk of Meles' health troubles has Addis Ababa on edge. Recently, An Ethiopian court banned distribution of a newspaper that published front-page articles about premier's health on the grounds of endangering 'national security'.

5 comments:

emu-three said...

R.I.P

Anonymous said...

The man was still very much alive at the time of this posting.

Anonymous said...

Jamani kuna magazeti yanayoheshimika sana huku Bongo, likiwamo Nipashe, yameandika uzushi huu wa kwenye Internet. Tuwe tuna-crosscheck information kwa sababu kuna kila aina ya uzushi katika mtandao. Meles Zenawi hajafa.

Anonymous said...

FR. KIDEVU NITAONGEA YALIYO MOYONI MWANGU. KIWANDA CHA SERENGETI MJINI MOSHI KIMELETA ADHA KUBWA SANA KWA WANANCHI WA MAENEO MBALIMBALI KWANI HAWAKUJIANDAA VIZURI KATIKA UZALISHAJI WAO. WANATUMIA MAJI MENGI KIASI KWAMBA MAENEO MENGI TUNAPATA MGAO WA MAJI SIO SUALA LA MAZINGIRA KAMA NDIVYO MGAO UNGEZINGATIA MAENEO YOTE LAKINI CHA KUSHANGAZA KATA ZINGINE HAWAJUI MGAO LAKINI ZINGINE IKIWEMO KATA YA MAWENZI NI MASIKITIKO.

KUTOA HIVYO VIMAPIPA NI UPUUZI MTUPU AJIPANGE NA WASITUTESE. HII NDIO RUSHWA KWA IDARA NA MASHIRIKA MBALIMBALI. UKIENDA MUWASA WANAKWAMBIA KUNA MGAO LAKINI SI KWELI KWA VILE HUKO MUWASA HAWAPENDANI KILA SIKU MAJUNGU NA ULAJI RUSHWA NA WIZI WA MALI ZA UMMA UMEKITHIRI BASI WAMEDIRIKI KUTUPA MATESO WANANCHI ILI HIZO BIA ZIZALISHWE. KWA NINI SBL WASIWE WABUNIFU KAMA BONITE? HII NI KERO NA NAOMBA USIIWEKE KAPUNI ULIZA HAO WATENDAJI WA SBL WAJIBU HIZI TUHUMA. BAHATI MBAYA SIKUJUA WAPO MJINI NINGEAANDAA MAANDAMANO

Anonymous said...

Jamani adha inayosababishwa na kiwanda cha Serengeti na Meles Zenawi wapi na wapi? Kuna comment moja hapo juu ipo completely out of place.